Podział spółki sposobem na dywersyfikację ryzyka
Restrukturyzacja firm jest często niezbędnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, a jednym z narzędzi dostępnych w ramach tej strategii jest podział spółki.
W artykule omówimy, czym w ogóle jest podział spółki, jakie są rodzaje podziałów, jak przebiega sam proces podziału spółki i jak wykorzystać tę formę reorganizacji w celu dywersyfikacji ryzyka związanego z prowadzonym biznesem.
Dwie formy podziału
Procedura podziału spółek jest uregulowana w Kodeksie spółek handlowych (KSH). Dotyczy ona, co do zasady, spółek kapitałowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Jeśli chodzi o spółki osobowe to wyjątek stanowi spółka komandytowo-akcyjna, która również może być przedmiotem podziału.
Podział spółki jest skomplikowanym procesem prawnym, wymagającym współdziałania wielu stron, w tym wspólników lub akcjonariuszy, zarządu, a także w określonych sytuacjach biegłych rewidentów. Proces podziału, podobnie jak większość zmian w spółkach prawa handlowego kończy się wpisem zmian do Krajowego Rejestru Sądowego. Podział spółki może przybrać dwie zasadnicze formy, zależnie od celu restrukturyzacji i potrzeb biznesowych:
1. Podział przez wydzielenie
W tej formie podziału jedynie część majątku istniejącej spółki jest przenoszona na inną istniejącą spółkę lub nowo utworzoną spółkę, a pierwotna spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta